مقالات مد و زیبایی

مداد چشم بهتر است یا خط چشم؟

   

مداد چشم بهتر است یا خط چشم؟

انواع مختلف ابزارهای آرایشی برای کشیدن خط چشم وجود دارد. این تنوع، انتخاب را کمی سخت می‌کند، به همین خاطر است که باید فرق خط چشم با مداد چشم را بدانی، چراکه هم از نظر نتیجه کار و هم روش استفاده، باهم تفاوت دارند. اگر شما هم خط چشم را بخش مهمی از آرایش خود می‌دانید یا مایل هستید بهترین ابزار را برای کشیدن خط چشم انتخاب کنید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید. در ادامه این مقاله از مجله خانومی، سعی می‌کنیم به تفاوت خط چشم با مداد چشم بپردازیم.

مداد چشم چیست؟

قبل از مقایسه مداد چشم با خط چشم، بهتر است هر کدام را به درستی بشناسیم. مداد چشم همواره یکی از قدیمی‌ترین ابزار آرایشی زنان برای حالت دادن به چشم‌هایشان بوده است. مداد چشم به دو شکل عمده مداد چشم چوبی و مداد چشم مکانیکی وجود دارد.

مداد چشم چوبی، ساده‌ترین و رایج‌ترین شکل موجود است. البته مدادهای چوبی هم از نظر جنس و رنگ، تنوع زیادی دارند. این نوع از مداد چشم را باید بتراشید تا مجدداً قابل استفاده باشد. مداد چشم مکانیکی، نوع پیشرفته‌تر مداد چشم است که نیازی به تراشیدن ندارد. فقط کافی است انتهای بدنه پلاستیکی مداد را بچرخانید تا نوک مداد خارج شود.

مزایای مداد چشم

 • به سادگی قابل پاک کردن و اصلاح است.
 • نتیجه کار، یک خط چشم نرم و سبک خواهد بود.
 • مواد آن داخل چشم نرفته و آسیب‌زا نیست. البته این موضوع بستگی به کیفیت و برند مداد دارد.
 • خشک نمی‌شود و می‌توان به مدت طولانی از آن‌ استفاده کرد.

معایب مداد چشم

 
 • انواع غیر مکانیکی مداد چشم باید مرتب تراشیده شود، بنابراین نیاز به یک تراش آرایشی خوب دارید.
 • ماندگاری کمی دارد و امکان دارد با عرق کردن پاک یا پخش شود.
 • زود پخش می‌شود و اغلب ضدآب نیست.
 • اگر در مداد را گم کنید، سرنوشت تلخی در انتظار محتویات کیف لوازم آرایشتان خواهد بود!

خط چشم چیست؟

نوبت به خط چشم رسید. خط چشم، به نوع غیرمدادی ابزار مخصوص کشیدن خط و آرایش چشم گفته می‌شود. خط چشم‌ها اغلب جامد نیستند و تفاوت‌شان در نوع محفظه و اپلیکاتورشان است. خط چشم در سه نوع مایع، پودری و ژله‌ای (کرمی) وجود دارد. همچنین اپلیکاتور خط چشم در انواع نمدی، ماژیکی، مویی و … وجود دارد.

خط چشم نمدی، قلم نرم و نمدی‌شکلی دارد که درون محفظه مایع خط چشم قرار می‌گیرد. خط چشم ماژیکی یا به صورت یک ماژیک یا به شکل قلمی با سر ضخیم درون محفظه مایع وجود دارد. خط چشم‌های ژله‌ای یا کرمی همانند خط چشم‌های پودری، درون یک محفظه سکه‌ای هستند. این نوع از خط چشم را باید با قلم‌مو کشید.

مزایا خط چشم

 • انسجام خط چشم بیشتر است.
 • با این ابزار امکان کشیدن یک خط چشم شارپ، واضح و دقیق وجود دارد.
 • ماندگاری آن بیشتر است.
 • تنوع بیشتری دارد.
 • هنگام کشیدن روان است.

معایب خط چشم

 • پاک کردن و اصلاح خط کشیده شده، دشوار است.
 • خطر ورود جوهر به چشم‌ها وجود دارد.
 • برخی از انواع خط چشم ممکن است پس از خشک شدن، بریزد.
 • گاهی زود خشک و بعد از مدتی غیرقابل استفاده می‌شود.

چه تفاوت‌هایی بین خط چشم و مداد وجود دارد؟

پس از شناخت خط چشم و مداد چشم و آشنایی با ویژگی‌های آن‌ها، حال می‌توانیم به راحتی به مقایسه این دو محصول آرایشی بپردازیم. تفاوت خط چشم با مداد چشم از جنبه‌های مختلفی قابل بررسی است که ما سعی می‌کنیم به مهم‌ترین موارد آن بپردازیم. ادامه مطلب را به هیچ وجه از دست ندهید؛ چون تازه به بخش جذاب آن رسیده‌ایم.

ماندگاری خط چشم و مداد چشم

یک مسئله مهم در بررسی هر ابزار آرایشی، میزان ماندگاری آن است. همانطور که گفتیم، انواع مختلف خط چشم می‌توانند ماندگاری بیشتری نسبت به مداد چشم داشته باشند. البته یک نکته جالب و متفاوت درمورد خط چشم وجود دارد. وقتی بحث کشیدن خط چشم باشد، ممکن است ماندگاری پایین، یک مزیت محسوب شود؛ زیرا کشیدن خط چشم اغلب با خطا مواجه می‌شود و مداد چشم با ماندگاری پایین‌تر، اصلاح‌پذیر و قابل پاک شدن خواهد بود.

جلوه ظاهر خط چشم و مداد چشم

نتیجه کار با خط چشم و مداد چشم متفاوت است. خط چشمی که با مداد کشیده می‌شود، ظاهر نرم و پخش‌تری دارد. برخلاف مداد، خط چشم غیرمدادی، ظاهر شارپ، واضح و پررنگ‌تری خواهد داشت. البته هیچ‌‌کدام از این دو نوع، برتری قطعی ندارد و همه چیز به سلیقه شما و هماهنگی خط چشمتان با سایر اجزای آرایش برمی‌گردد.

روان بودن خط چشم و مداد چشم

شاید برای افراد مبتدی، روان بودن قلمی که برای کشیدن خط چشم استفاده می‌کنند، اهمیت زیادی داشته باشد. واضح است که استفاده از مداد چشم روی پوست، با سختی‌هایی مواجه خواهد بود؛ در حالی‌که خط چشم روان‌تر است‌. البته روان بودن خط چشم، دقیق و ظریف بودن حرکت‌ دست‌ها را می‌طلبد. برخی از انواع مداد چشم هم وجود دارد که روان‌تر هستند؛ ولی ممکن است کمی چرب باشند.

نگهداری و حمل خط چشم و مداد چشم

هنگام خرید لوازم آرایشی، شاید به شکل نگهداری و حمل آن وسیله دقت نکنید ولی بعداً متوجه ضرورت توجه به این مسئله خواهید شد. مداد چشم اغلب سبک و جمع‌وجور است در حالی که خط چشم ممکن است فضای بیشتری را اشغال کند یا دارای قلم‌مو اضافه باشد. گذاشتن درپوش مداد چشم بسیار مهم است و از سویی قلم‌مو خط چشم هم باید پس از استفاده تمیز شود و درب محفظه به دقت بسته شود تا جوهر آن نشت نکند. در نگهداری انواع پودری خط چشم هم مراقب باشید تا ضربه‌ای به آن وارد نشود چون انسجامش از دست رفته و می‌ریزد‌.

سازگاری خط و مداد چشم با چشم‌ها

مواد به کار رفته در مداد چشم، اغلب سازگاری بیشتری با چشم‌ها دارند. نکته مهم دیگر این است که در استفاده از مداد چشم، احتمال ورود مواد آن به درون چشم‌ها، بسیار کمتر از انواع غیرمدادی خط چشم است‌. در نهایت استاندارد به کار رفته در تولید خط چشم و نوع مواد موجود در آن، از هر چیز مهم‌تر است.

برای مرور سریع تفاوت خط چشم با مداد چشم نگاهی به جدول زیر داشته باشید:

 مداد چشمخط چشم
میزان ماندگاریماندگاری کمترماندگاری خوب
جلوه ظاهرینرم و پخششارپ و واضح
نگهداریسبک و سادهگاهی مشکل‌ساز
سازگاری با چشمبسیار خوبگاهی خطرناک
قیمتمناسب‌قیمت بالاتر
تنوعکمتربسیار متنوع
نحوه پاک کردنسادهکمی دشوار

مداد چشم یا خط چشم؟ استفاده از کدام بهتر است؟

در نهایت، پس از بررسی فرق خط چشم و مداد چشم، سؤال اصلی این است که بالاخره کدام یک بهتر است؟ پاسخ به این سؤال آن‌قدرها هم ساده و واضح نیست. همه چیز بستگی به سلیقه شما، سبک آرایشی، میزان تسلط روی کشیدن خط چشم و مواردی از این قبیل دارد. البته می‌توانیم در چند زمینه، بین خط چشم و مداد چشم برتری قائل شویم.

کدام خط چشم برای مبتدی‌ها بهتر است؟

مداد چشم از این نظر که قابل اصلاح و پاک شدن است، شاید برای مبتدیان پرخطا ساده‌تر باشد. البته برخی معتقدند خط چشم (خصوصاً نوع ژله‌ای با قلم‌مو مناسب) از نظر روان بودن و تطابق قلم با شکل خط، برای مبتدیان روش بهتری است. شاید بهترین راه این باشد که هر دو را امتحان کنید تا متوجه شوید با کدام راحت‌تر هستید.

کلام آخر

خط چشم و مداد چشم دو وسیله متفاوت برای کشیدن خط چشم هستند. خط چشم بر خلاف مداد، اغلب بافتی مایع یا ژله‌ای دارد. تفاوت خط چشم با مداد چشم از نظر ماندگاری، جلوه ظاهری، قیمت و تنوع قابل بررسی است. در این مقاله سعی کردیم ضمن شناخت دقیق هر دو محصول و اشاره به مزایا و معایب، مناسب‌ترین نوع خط چشم در شرایط مختلف را معرفی کنیم.

سوالات متداول تفاوت مداد یا خط چشم

کدام وسیله آرایشی برای کشیدن خط چشم‌ گربه‌ای یا طرح دار بهتر است؟

اگر طرفدار خط چشم گربه‌ای و خاص هستید، قطعاً کار با یک خط چشم روان، بهتر از مداد چشم است. نتیجه کار، دنباله‌ای ظریف و زیبا خواهد بود که به سادگی و با دقت کشیده شده است.

کدام خط چشم برای یک آرایش اسموکی مناسب‌تر است؟

جزء مهم آرایش اسموکی، خط چشم تیره با قابلیت پخش پشت چشم‌ها است. مداد چشم به دلیل ظاهر نرمی که به خط چشم می‌دهد، انتخابی عالی برای تکمیل یک آرایش اسموکی خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *